Dentimplant – Dental İmplantlar ve Cerrahi Cihazlar

Yaz Aylarında Artan Diş Hassasiyeti

Sıcaklardan bunaldığımızda serinlemek için

soğuk içecekler gibisi yoktur. Ancak soğuk yiyecek ve içecek tüketiminde dişlerde meydana gelen sızı birçok insanın ortak sorunudur. En çok yaz aylarında hissedilen, kişilerin dişlerde üşüme olarak adlandırdığı bu sızıların nedeni diş hassasiyetidir. Ayrıca küçük sızlanmalarla kendini gösteren diş hassasiyeti sorunu dikkat edilmediği takdirde ciddi problemlere yol açabilir.

 

Diş Hassasiyeti Nedenleri

 

Çürük Dişler

Diş hassasiyetinin en yoğun hissedildiği  çürük dişlerde sızılar, çürük dokunun diş minesine zarar vermesi ile ortaya çıkar.

 

Kırık ve Çatlak Dişler

Kırık veya çatlak dişlerde meydana gelen hassasiyet ağız kapandığında diğer dişlerle temasında oluşur.

 

Diş Eti Çekilmesi

Dişlerde oluşan bakterilerin etkisiyle ortaya çıkan diş eti çekilmelerinde diş  hassasiyeti meydana gelir.

 

Diş Gıcırdatma

Genelde uyku esnasında meydana gelen diş gıcırdatmaları ile dişin enamel tabakasına zarar verilir ve sinir uçlarında  daha fazla acı hissedilir.

 

Sert Diş Fırçaları

Sert diş fırçalarının daha iyi temizlediği tamamen yanlış bir bilgidir. Sert diş fırçası kullanımı diş eti çekilmesine ve dişlerde hassasiyete neden olur.

 

Tedavi Süreci

Diş hassasiyetinin birçok nedeni ve tedavisi vardır. Diş hekimi tüm bu olasılıkları düşünüp, diş hassasiyetine neden olan problemin çözümüne yönelik bir tedavi planı belirlemelidir. Örneğin; dişlerde çürük sorunu varsa dolgu veya kanal tedavisi uygulanmalı, eski dolgular yenilenmeli, dişlerdeki plaklar temizlenmeli, diş gıcırdamasına sebep olan sorunlar ortadan kaldırılmalıdır. Eğer hassasiyet bir veya birden fazla diş eksikliği sebebiyle ise bu durumda implant tedavisi uygun bir seçenek olarak düşünülebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir