IDS 2019

13-18/03/2019 | Düsseldorf, Köln, Amsterdam

IDS 2019

13-18/03/2019 | Düsseldorf, Köln, Amsterdam

Çocuklarda Diş Hekimi Korkusu Nasıl Yenilir ?

Çocukken korkulu rüyalarımızın kahramanı maalesef diş hekimlerimiz olabiliyor. E tabi bu konuda  büyüklerin anlattığı hikayelerin payı da azımsanmayacak kadar çok. Bu noktada anne ve babaların oldukça hassas davranması gereken bir konu diş hekimi korkusu. Çünkü çocuklukta önemsenmeyen diş hekimi korkusu ileride karşımıza fobi olarak çıkabiliyor.
Çocuklarda gözlenen diş hekimi korkusu sebeplerinin başında; diş hekimi ile yaşanan olumsuz deneyimler, anne ve babanın diş hekimi ile çocuğu tehdit etmesi ve çevreden duydukları kötü söylemler yer alıyor.
Peki bu durumla ebeveynler olarak nasıl baş edebiliriz?
Doğru diş hekimi seçin.
Çocuğunuzun rahat ve güvende hissedebileceği bir diş hekimi koltuğu yaratmalısınız ve bu da tabiki güler yüzlü bir diş hekimi seçimi ile mümkün olabilir. Çocuğunuzun içeride oyalanabileceği eşyalar olmasına dikkat edin ki korkusunu bu oyuncaklarla dağıtabilsin. Özellikle  ortodonti tedavilerinde alanında uzman bir hekim tercihinde bulunmalısınız.
Kesinlikle çocuğunuzu diş hekimi ile tehdit etmeyin.
“Tabağındaki yemekleri bitirmezsen diş hekimine götürürüm seni.” cümlesini çoğumuz çocukken duymuşuzdur. Oysa ki çocuklukta yaşanan diş hekimi korkusunun en büyük sebebi bu tehditlerdir. Ebeveynler olarak her ne kadar çocuğumuza zarar vermek istemesek de bazen farkında olmadan bunu yapıyoruz. Olumsuz söylemleri bir kenara bırakıp, diş sağlığının ve diş hekimlerinin önemini onlara anlatmalıyız.
Kontrolleri ihmal etmeyin.
Hem çocuğunuzun diş sağlığı için hem de onu diş hekimi koltuğuna alıştırmak için kontroller oldukça önemlidir. 6 ayda bir çocuğunuzun diş kontrollerini yaptırmayı unutmayın.

Cesaretini ödüllendirin.
Binbir zorlukla ikna edip diş hekimine götürdünüz ve rahat bir randevu yaşandı ancak bir sonraki randevunun da rahat geçmesi için onu ödüllendirmeniz gerekmektedir. Hepimiz motive edilmeye ihtiyaç duyarız, çocuklar da öyle. Muayene sonrasında yapacağınız bir jestle çocuğunuz bir sonraki ziyaret için oldukça istekli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir