18. Geleneksel Diş Hekimleri Buluşması

21-24 Ekim 2021 | Mirage Park Resor, Kemer/ANTALYA

18. Geleneksel Diş Hekimleri Buluşması

21-24 Ekim 2021 | Mirage Park Resor, Kemer/ANTALYA

Osseointegrasyon Nedir ? Osseointegrasyonu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Osseointegrasyon Nedir ?
Osseointegrasyon; bir diş implantı ile canlı destek alveol kemiği arasında başka hiçbir doku bulunmaksızın, yapısal ve fonksiyonel bağlanması ve bütünleşmesi haline verilen addır. Bazı araştırmacılar bu duruma fonksiyonel ankiloz adını da vermektedir.

Modern implantoloji biliminin kurucusu Branemark ise osseointegrasyonu ‘’Işık mikroskobunda yük taşıyan endossous implant ile canlı kemik arasında direk bağlantı.’’ olarak tanımlamıştır.

 


Nasıl Gerçekleşir ?
Osseointegrasyon implant yüklemesi yapıldıktan hemen sonra başlayan ve alt çenede en az 3 ay , üst çenede ise en az 6 ay boyunca kemik-implant arasındaki bütünleşme amaçlı beklenilmesi gereken bir süreçtir. Günümüzde bu sürecin dental implantlardaki yüzey gelişmeleri ile %30 – %40 oranlarında azalmaya başlandığını da söyleyebiliriz. Bu süreçler atlatıldıktan sonra üst yapı süreci başlar ve hasta tam anlamıyla bir dişe kavuşmuş olur.
Literatürde yer almasa da üst yapı süreci yapılsa dahi 5 yıllık sürecin osseointegrasyon için önemli olduğunu vurgulamak lazım. Bu süreç içerisinde hastanın alkol, sigara kullanımı ve rutin bakım gibi çabaları uzun ömürlü bir implant deneyimi için önem taşımaktadır.

 Başarı Faktörleri Nelerdir ?
Osseointegrasyonun hekim, hasta ve kullanılan araç gereçlerden kaynaklı birkaç başarı faktörü bulunmaktadır. Bunlar;

-Operatöre Bağlı Faktörler
Operasyonu yapacak hekimin implant uygulamalarındaki deneyimi, operasyon sırasında kliniğin ve hekimin steril olup olmadığı ve hekimin tekniğine bağlı durumlar osseointegrasyonu etkilemektedir.  

 

-Hastaya Bağlı Faktörler
İmplant uygulaması yapılacak hastanın yaş ve genetik olarak operasyona uygun olması, genel sağlık durumu, sigara ve alkol tüketimi ve beslenme tarzı osseointegrasyon üzerinde etkisi olacak durumlardır.

 

-Uygulanan İmplant Tekniği
Vakaya göre İmmediat Yerleştirme, İmmediat Yükleme veya Tek ve İki Basamaklı teknikler arasında yapılacak tercihler de osseointegrasyonda etkilidir.

 

-Lokal Faktörler
İmplant uygulaması yapılacak hastanın genel sağlık durumu uygun olsa dahi implantın yapılacağı bölgeye bağlı kemik kalitesi ve eksikliği, implantın anatomik lokasyonu, kemik greftleri, parafonksiyonlar, lokal imnun cevap ve yeterli yapışık diş eti bandının yokluğu gibi lokal faktörler de osseointegrasyonu belirleyecektir.

 

-İmplant Dizaynı ve Yüzey Özellikleri
Son olarak ise tüm bu faktörlerin yeterli operasyon ortamını sağlaması halinde geriye tek bir kritik faktör kalmaktadır implantın kendisi. Bu noktada yapacağınız araştırma veya hekiminizin tavsiyesi ile yola çıkarak uygun implant markasını tercih etmeniz gerekmektedir.

 

Bu noktada 15 yıldır dental medikal alanda çalışmalar yürüten bir marka olarak siz hekim ve hastalarımıza tavsiyemiz; tercihinizi yüksek teknoloji ürünü, titanyum alaşımlı, yüzey pürüzlülüğü osseointegrasyon için yeterli seviyede olan implantlardan yana kullanmanız olacaktır. Bizden bu haftalık bu kadar. İyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle. Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir