Dentimplant – Dental İmplantlar ve Cerrahi Cihazlar

İmplant Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

 

İmplant uygulaması başlı başına ciddi bir süreçtir ve başarılı bir sonuç için uygulama sonrası dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Tedavi sürecinizi hızlandırmak ve başarılı sonuç almanıza katkıda bulunmak için sizlere  aşağıda bir kaç madde sıraladık. Birlikte göz atalım…

Şişlikler

 

Öncelikle operasyon sonrasında oluşan şişliklerin giderilmesi gerekiyor. Yapacağınız soğuk kompres ile  şişliklerin inme süresini kısaltabilirsiniz. (10 dakika buz ile uygulama yapılmalı, 10 dakika beklenmeli, bir kaç saat boyunca devam edilmeli)

Beslenme

Tedavi yapıldıktan sonra 2 saat boyunca hastanın herhangi  bir şey yiyip içmemesi tavsiye edilir. Ayrıca 1 hafta süresince sıcak ve soğuk gıdalardan kaçınılmaması gerekir. İmplant tedavisi cerrahi bir operasyon olduğu için kesilen bölgenin kapanana kadar belli bir süre geçmesi gerekir. Bu süreçte o bölgeye baskı uygulayabilecek her türlü sert gıdalardan uzak durmanız önerilmektedir.

Sigara Kullanımı

İmplant tedavisi sonrasında ağızdaki yara tamamen iyileşene kadar sigaradan uzak durulması tavsiye edilir. Sigara kullanımı yaraların iyileşme süresini uzatmaktadır.

İlaç Kullanımı

Yaraların bir an önce iyileşmesi ve ağızda oluşan ağrıların azalması için hekim tarafından önerilen ilaçların özenle kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Eğer diş hekimi tarafından antibiyotik ya da ağrı kesici reçete edildiyse, önerilen şekilde kullanılması gerekmektedir. Ayrıca operasyondan 36 saat sonra ağzınızı 2 hafta boyunca günde iki defa ağız gargarası ile ya da tuzlu su ( bir bardak ılık suya ¼ çay kaşığı tuz ) ile gargara yapılması tavsiye edilir.

Ağız ve Diş Bakımı

İmplant tedavisi sonrasında ağız bakımı ve hijyen dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Günlük  diş fırçalama rutininize ek olarak diş hekimin tavsiye ettiği özel ipler, arayüz fırçaları ve ağız duşları kullanılarak implant uygulanmış bölgenin temizliği sağlanmalıdır. Diş fırçalama işleminde dikkat edilmesi gereken konu implant uygulanan dişlere yapılmamasıdır.  Diğer dişlerin fırçalanması gereklidir. İmplant uygulanan dişlerin yerine tam oturması için zaman geçmesi ve hastanın onları yerlerinden oynatacak hareketlerden kaçınması gerekmektedir.

Kontrol

Son olarak kontrollerinize dikkat etmeninizi öneriyoruz. Önerilen kontrol süreci ilk iki yıl 6 ayda bir, daha sonrasında da senelik olarak sıralanmıştır. Kontroller sayesinde bölgede oluşan sıkıntılar erkenden tespit edilip, hekim tarafından gerekli önlemler alınıp, büyük sıkıntıların önüne geçilmiş olur.

Okuduğunuz için teşekkürler!
Güzel gülümsemeler dileriz…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir