Dentimplant – Dental İmplantlar ve Cerrahi Cihazlar

Hastalar İçin Dental İmplant Süreci Hakkında Herşey (Bilgilendirme Kitapçığı ile)


Çekiciliğin en önemli unsurları olan dişlerimiz gerek estetik, gerekse de fonksiyonel olarak yaşam kalitesini artıran ve özgüven veren yapılardır. Bu hayati yapıların ne kadar önemli olduklarını kaybedildiklerinde ya da var olan kron-köprü protezlerinde sorun yaşadığımızda daha iyi anlarız. Hayat boyu ağzımızda duran dişlerimiz gerekli bakım yapıldığı takdirde bize ömür boyu hizmet edebilirler. Ancak diş ve dişeti hastalıkları ya da kazalar diş kayıplarına yol açarlar. Kaybettiğimiz diş eksikliğini ve işlevselliğini hem estetik hem de fonksiyonel açıdan hissederiz. Diş eksikliğinin estetik ve fonksiyonel telafisi klasik olarak kron-köprü bölümlü veya tam protezlerle sağlanmaya çalışılır.

Dental İmplant Nedir ?
Dental İmplant vücudun kendi parçasıymış gibi kabul ettiği bir metal olan titanyumdan yapılan vidadır. Bu vida çene kemiğine diş kökü görevi görebilmesi için lokal anestezi altında yerleştirilir. Ağrısız bir şekilde kemik ile kaynaşan implant, üzerine yerleştirilecek protez için uzun dönemli kalıcı, sabit bir temel oluşturur. Dental İmplantlar yerleştirildikten sonraki ilk 3 aylık iyileşme süresi en riskli dönemdir. Bu nedenle bu broşürde size verilen bilgileri dikkatli bir şekilde okuyunuz ve uygulayınız.

 

Diş Eksikliklerinin Dental İmplantlarla Tamamlanması

Neredeyse 50 yıldan beridir Dental İmplantlar kaybedilen dişlerin yerini uzun süre alması için kullanılmaktadır. Dental İmplantlarla ilgili olarak onlarca bilimsel araştırma yapılmış ve bu araştırmalar durmaksızın devam etmekte ve makaleler yayımlanmaktadır. Diş hekimliğinde Dental İmplantlar test edilmiş olup uzun yıllardır güvenle kullanılmaktadır.

 

Tek Diş Eksikliği
Tek bir dişiniz eksik ise ve protez yaptırma gereksiniminiz varsa alışılmış kron-köprü protezlerinin yerine implant uygulaması tercih edilebilir. Böylelikle boşluğun iki tarafındaki sağlıklı dişlere dokunmaya gerek kalmaz.
Birden Fazla Diş Eksikliği
İki veya daha fazla dişiniz eksik ise dental implantlara bağlanmış bir sabit köprü, sağlam, estetik ve işlevsel bir çözüm olacaktır. Burada da dişsiz boşluğun yanındaki dişlerin kesilmesine gerek yoktur.

 

Tam Diş Eksikliği
Alt ya da üst çenenizde hiç dişiniz yok ise; implantlar hareketli protezinizi yerinde tutmak için sağlam bir temel oluşturur. Takma dişler ne zaman istenirse ağızdan çıkarılarak temizlenebilir. Bunun alternatifi tamamen dişsiz çeneye 6-8 implant yerleştirilerek köprü protezleri (sabit protez) ile en üst düzeyde estetik ve işlevsel bir görünüm sağlanmasıdır.

 

Dental İmplantların Avantajları
Hem estetik hem de işlevsel olarak çok iyi bir alternatif olan dental implant doğal çene yapısına uyum içinde yerleşerek üzerlerine yapılan protetik restorasyon sayesinde doğal dişlerden ayırt edilemez. Diğer protezlerle kıyaslandığında dişsiz boşlukların yanlarındaki sağlıklı dişlerin kron-köprü protezlerinin oturtulması için kesilip küçültülmelerine gerek yoktur. İmplantlar da doğal dişler gibi çiğneme kuvvetlerini çene kemiğine aktarırlar. Bu sayede implantların içinde bulunduğu çene kemiğinde kuvvet düzenli bir şekilde dağılarak kemiğin erimesi engellenir. İmplantlar üzerine oturtulan kron-köprü protezleri ile diğer bölümlü veya tam protezlerin neden olduğu baskı ya da uyumsuzluk gibi dezavantajları yoktur. Dental İmplantlar; uygun ve sağlıklı kemik varlığında, diş veya dişeti hastalıklarına bağlı diş kayıplarında, kaza sonucu oluşan dişsiz boşluklarda ve doğuştan diş eksikliklerinde rahatlıkla kullanılabilirler. Çene kemiğinin büyümesi tamamlandığı andan itibaren implantlar her yaş grubu için uygundur. Genel sağlığın iyi olması, ağız hijyenine dikkat ediyor olmak, yeterli kemik kalitesi ve miktarına sahip olmak implantın başarısı için önemli şartlardır. İmplanta uygun olup olmadığınız diş hekiminizle detaylı bir görüş alışverişi ve inceleme sonrasında belirlenir.

 

 

TEDAVİ AŞAMALARI
Detaylı ağız içi ve radyografik incelemeler sonrası tedavi planlamasını takiben tercihen lokal veya hasta isteğine bağlı olarak tam anestezi altında çene kemiğine implantlar yerleştirilir. İmplantlar lokal anestezi altında dişetine yapılan insizyon sonrası çene kemiğine yerleştirilir ve dişetine ince dikişler konarak işlem bitirilir. Dikişler 7-10 gün sonra alınır. Ağız içinde dişler de mevcut ise operasyon gününün ertesinde diş fırçalama işlemlerine ve doktorunuz tarafından size verilen gargaraya da ertesi gün başlanmalıdır. Operasyon günü şişliğe mani olmak için işlem sonrası doktorunuz tarafından size soğuk tatbiki önerilecektir. Bu işlemi gece yatana kadar dışarıdan implant yapılan bölgelere 10 dk tatbik, 5 dk dinlenme şeklinde uygulayınız. Kanamaya neden olmamak için ağzınızı çalkalamayınız ve emip tükürmeyiniz. Sigara içmeyiniz. İşlem günü uyuşukluk geçmeden herhangi birşey yemeyiniz ve işlem günü ve ertesi günü ılık ve yumuşak gıdalar tüketiniz. Oturur pozisyonda dinleniniz ve gece başınız kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde dik yastıkta yatınız. Operasyon bölgesinin üzerine yatmayınız.

 

Dikişlerin Alınmasını Takiben
Bedensel zorlamalardan kaçınınız. İmplant bölgesinde kesinlikle çiğnemeyiniz. İmplant bölgesine kesinlikle herhangi bir baskı gelmemesine dikkat ediniz. Eğer proteziniz var ise ve baskı yapıyorsa muayene olana kadar takmayınız ve doktorunuzun gerekli düzeltmeleri yapmasını bekleyiniz. Her gıda alımı sonrası ağzınızı ılık su ile çalkalayınız, dişlerinizi düzenli olarak implant bölgesine değmeden fırçalayınız (implant bölgesinde ağız duşu veya elektrikli fırça kullanmayınız).
Cerrahi Sonrası Olası Yan Etkiler
Günümüzde artık implant yerleştirme işlemi rutin bir işlem haline gelmiştir ve nadiren de olsa istenmeyen durumlar görülebilir. İşlem sonrası doktorunuzun size yaptığı uyarılar dışında gelişmeler olacak olursa mutlaka doktorunuzu bundan haberdar ediniz. Eğer operasyon bölgesinde yeniden kanama başlarsa bir tamponu doktorunuzun size ısırttığı şekilde kanama bölgesine yerleştirerek bir saat boyuna ısırınız. Bu süre içinde tamponu gevşetmeyiniz, değiştirmeyiniz, başınızı dik tutunuz ve dışarıdan soğuk kompres uygulayınız. Kanama durmaz ise hekiminizi mutlaka haberdar ediniz. Daha önce de bahsedildiği gibi yanağınıza dışarıdan buz torbası ile soğuk uygulama şişliği azaltacaktır. Bununla beraber başınızı dik tutmak, fazla sıcak ortamda durmamak, efor sarfedecek işlemlerden kaçınmak da şişliğe mani olacaktır. Hekiminiz işlem sonrası size antibiyotik, ağrı kesici ve gargara önerecektir. Bu ilaçları tavsiye edilen şekliyle kullanmalısınız.

 

DİKKAT ! İŞLEMLER SONRASI BİRKAÇ GÜNDEN FAZLA DEVAM EDEN ŞİŞLİK, AĞRI VEYA HERHANGİ BİR ŞİKAYETİNİZ VAR İSE, DİKKAT ETMENİZE RAĞMEN TEKRARLAYAN KANAMANIZ VAR İSE, CERRAHİ İŞLEMDEN 12 SAAT SONRASI DEVAM EDEN UYUŞUKLUĞUNUZ VAR İSE, BURADA BAHSEDİLMEYEN HERHANGİ BİR ŞİKAYETİNİZ VAR İSE MUTLAKA HEKİMİNİZİ ARAYARAK BİLGİLENDİRİNİZ.  

 

Buraya tıklayarak sizler için hazırlamış olduğumuz
Dental İmplantlar Hakkında Hasta Bilgilendirme Kitapçığını İndirebilirsiniz ! 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir