18. Geleneksel Diş Hekimleri Buluşması

21-24 Ekim 2021 | Mirage Park Resor, Kemer/ANTALYA

18. Geleneksel Diş Hekimleri Buluşması

21-24 Ekim 2021 | Mirage Park Resor, Kemer/ANTALYA

Estetik Diş Hekimliği ve Gülüş Tasarımı

Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen estetik diş hekimliği ile restoratif alanda hastaya tedavi edici imkanlar verir. Estetik diş hekimliği, özellikle diş dolguları çürüyen dişler için çok yaygın şekilde tercih edilen bir tedavi şeklidir. Geçmişte dolgular altın, amalgam şeklinde dişte metal-siyah bir görüntü şeklinde olurken estetik diş hekimliği uygulamaları sayesinde dişlerle aynı renk porselen ya da kompozit malzemelerden yapılır. Bu sayede dişlerde doğal görünüm elde edilir. Estetik diş hekimliği ile lazer gibi çeşitli uygulamalar klinik ortamda uygulanarak iyileşme sürecinde ciddi artışlar elde edilir.
Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları
Estetik diş hekimliği uygulamaları günümüzde yoğun şekilde tercih edilir. Diş eti şekillendirme, diş beyazlatma, kompozit bonding, inlay/onlay restorasyonlar, porselen laminant venerler, metal desteksiz porselen kuronlar ve diş implantları gibi çok çeşitli uygulamalar estetik diş hekimliği hizmetleri arasında yer almaktadır. Estetik diş hekimliği hizmetlerinin en önemli uygulamalarının başında ise gülüş tasarımı gelir. Kişinin ruh halini yansıtan ve ruh haline etki eden gülüş tasarımı kişiler için son derece önemlidir. Estetik bir gülüşe sahip olmak için diş yapısı ve sıralaması düzgün olmalı ve üst üste çakışma meydana gelmemelidir. Estetik diş hekimliği ile yapılan gülüş tasarımında üstte yer alan dişler ön plana çıkarılarak diğer dişlere oranla daha belirgin hale getirilmelidir. Bununla birlikte dişler lekelenmesiz ve pırıl pırıl olmalı ve dudak ile diş eti birbirine uyumlu halde gözükmelidir.
Gülüş Tasarımının Etkileri
Estetik diş hekimliği uygulamalarının en çok dikkat çeken alanı olan gülüş tasarımında ilk nokta hasta memnuniyetidir. Hastanın tedaviden beklentisi net bir şekilde ortaya konularak tedaviye başlanmalıdır. Tüm beklenti ve planlamalar ortaya konulduktan sonra ilk olarak ortodontik tedavi olmayacaksa diş etlerinde var olan seviye bozuklukları düzenlenir. Gerekli implant ve cerrahi uygulamalar gerçekleştirilir. Cerrahi uygulama yapıldı ise iyileşme dönemlerinin ardından gerekli görüldüğü durumlarda diş beyazlatma işlemleri yapılır.
Estetik diş hekimliği ve gülüş tasarımı uygulamalarının insan üzerindeki en önemli etkisi ise psikolojiktir. Gülüşünde sorun olan kişiler özgüvenlerini kaybeder ve bir çok sorun yaşarlar. Bu durum toplum önüne çıkmama isteği, kendini rahat hissedememe ve insanlarla iletişime geçmeme gibi birçok soruna sebep olabilir. Bu yüzden gerek estetik diş hekimliği gerekse de gülüş tasarımı insan psikolojisi üzerinde oldukça önemlidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir