18. Geleneksel Diş Hekimleri Buluşması

21-24 Ekim 2021 | Mirage Park Resor, Kemer/ANTALYA

18. Geleneksel Diş Hekimleri Buluşması

21-24 Ekim 2021 | Mirage Park Resor, Kemer/ANTALYA

Diş Hekimliğinin Geleceği: CAD/CAM Uygulamaları

CAD/CAM uygulamaları, günümüzde bilgisayar destekli tasarım ve üretim amacıyla kullanılır. Tasarım ve üretim gerektiren tüm alanlarda CAD/CAM yoğun bir şekilde kullanılır. Bu kullanım alanlarından biri de diş hekimliği alanıdır. Diş hekimleri artık gelişmiş CAD/CAM cihazları sayesinde hasta başında ve ölçü almadan işlemler gerçekleştirme olanağına kavuşmuştur.
Metal destekli seramik kaplamalarda, metal alt yapının restorasyonun yarı geçirgenliğini azaltır. Bu durum estetik olarak bozuklukluklar, doku reaksiyonu ve korozyon toksisitesi gibi birçok dezavantaja sebep olur. Bundan dolayı diş hekimliği alanında yüksek dirençli tam seramikler tercih edilmeye başlanmıştır.

 

CAD/CAM cihazları yüksek dirençli tam seramiklerin hastanın estetik kaygısı ve ağız yapısına uygun şekilde tasarlanmasını ve üretilmesini sağlar. Diş hekimi yapılacak dolgu ya da kaplamanın bilgisayar ortamında ve klinikte tasarlamasını sağlar. Bu amaçla ilk olarak optik ölçü işlemi gerçekleştirilir. Ağız içi tarayıcı ile gerçekleştirilen
optik ölçü işleminde tedavi edilecek dişin ağızdaki hazırlıkları tamamlandıktan sonra bu iş için tasarlanmış bir cihaz ile ağız içi 3 boyutlu olarak taranır.

Tarama işlemi bittikten sonra tornalama cihazı kullanılır. Bu cihaz, bilgisayarda sanal olarak tasarlanan dolgu ya da kaplamanın fiziksel olarak üretilmesini sağlar. Diş hekimi hasta başında elde ettiği bilgileri yine hastanın başında bilgisayar üzerinde tasarlar. Ardından yine hasta başında özel tornalama cihazı sayesinde dolgu ya da kaplamayı üretip, hastanın ağzına yerleştirir. Tornalama işlemi, güçlendirilmiş hazır seramik bloklardan yaklaşık olarak 7 ila 15 dakika arasında gerçekleştirilir.
Diş hekimliği alanında gerçekleştirilen CAD/CAM uygulamalarının çok önemli iki avantajı bulunur. Bunlardan ilki tek seansta porselen bir dolgu ya da porselen bir kaplamanın klinik ortamında aynı gün içerisinde tamamlanmış olmasıdır. Bu sayede hasta kısa sürede, estetik olarak şık görünüme sahip ve kalitesi yüksek bir hizmeti tek seansta tamamlamış olur. İkinci avantaj ise ağız içinde ölçü almaya gerek bırakmadan işlemin gerçekleştirilmesine olanak tanımasıdır. Eski yöntemde ağız içinde ölçü almak kısıtlı ağız açıklığı ve öğürme refleksi olanlar için son derece zor olduğundan CAD/CAM uygulamaları büyük avantaj sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir