18. Geleneksel Diş Hekimleri Buluşması

21-24 Ekim 2021 | Mirage Park Resor, Kemer/ANTALYA

18. Geleneksel Diş Hekimleri Buluşması

21-24 Ekim 2021 | Mirage Park Resor, Kemer/ANTALYA

Diş Hekimliğinde Hyalüronik Asit Kullanımı ve Sağladığı Avantajlar

Vücutta doğal olarak bulunan bir asit türü olan hyalüronik asit, vücudun yenilenmesi noktasında oldukça önemli görevler üstlenir. Birçok tedavide kullanılan hyalüronik asit, kozmetik, kanser tedavisi, doku iyileşmesi gibi alanlarda kullanılmakla birlikte günümüzde teknolojinin gelişmesi sayesinde dental alanda da kullanılmaya başlanmıştır. Diş hekimliği alanında kullanımı yeni olan hyalüronik asit, temporomandibular eklem (TME) osteoartrit tedavisinde, ülseratif lezyonların tedavisinde ve cerrahi operasyonlarda kullanılmaktadır.

Hyalüronik Asidin Kullanım Alanları

Hyalüronik asit uygulamasının medikal olarak kullanıldığı yerler aşağıda listelenmiştir.

  • Hyalüronik asit, yüzey yağlayıcı ve darbe emici özelliğe sahiptir. Bu sayede osteoartritin tedavisinde sinovyal eklemlere uygulanmak üzere kullanılır.
  • Redüksiyonlu disk deplasmanı probleminde
  • Redüksiyosunsuz disk deplasmanında hyalüronik asit uygulamasının intraartiküler olarak uygulanmasında
  • Hyalüronik asitin jel formunun bariyer görevi görmesi, anti-enflamatuar ve anti-ödematöz özelliklerinden dolayı ülsere karşı olan lezyonlar ile ağız ortamında bulunan yaraların iyileştirilmesinde
  • Viral ve bakteriyal etkenlerin azaltılarak yara iyileşmesinin hızlandırılmasında
  • Cerrahi operasyonlarda yara iyileştirilmesi istenen durumlarda

Hyalüronik Asidin Görevi

Doğal bir polisakkarit olan hyalüronik asit, glikozaminoglikan ailesinde yer alır. D-glukuronik asit ve N-asetil glukozamin ile oluşur ve yinelenen ardışık disakkarite sahiptir. Hyalüronik asit, somatik hücre ve bazı bağ dokusu hücreleri tarafından sentezlenebilir. hücre zarında şekillendirilerek direk olarak ektrasellüler matriks içerisine salgılanan hyalüronik asit, neredeyse tüm dokularda ektrasellüler matriksin başlıca bileşenleri arasında yer alır. Hyalüronik asitin temel görevi, anahtar metabolitlerin taşınması için gerekli suyu bağlayarak dokunun yapısal devamlılığını sağlamasına olanak verir.

Dental Cerrahide Hyalüronik Asit

Gerek vücudun çeşitli bölgeleri gerekse de dental anlamda son dönemlerde sıklıkla tercih edilen hyalüronik asit için günümüzde piyasada çeşitli çözümler bulunur. Bu çözümler hem dental cerrahi uygulamaları esnasında hem de cerrahi uygulamalarının ardından kullanılır. Bu çözümler arasında Dentmia tarafından sunulan Hyadent BG ve Hyasept oldukça önemli yere sahiptir. Hyadent BG, bariyer etkisi ile yara iyileşmesinin hızlandırılmasını sağlar. Kolay ve etkili kullanım sağlaması ile büyük avantaj sağlayan Hyadent BG, hyalüronik asit uygulamalarının geniş örtüleme gerektiği klinik durumlarda kullanılır. Hyasept ise vücuttaki diş etlerinin iltihaplanması gibi durumlar sonucunda savunma proseslerini destekler ve dokunun hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir