Dentimplant – Dental İmplantlar ve Cerrahi Cihazlar

Diş Hekimliğinde Greft ve Membran Uygulaması

Diş hekimliğinde greft ve membran uygulaması son zamanlarda sık sık tercih edilen bir uygulama olarak bilinmektedir. Peki, greft ve membran nedir? Gelin greft ve membran ile ilgili tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

Greft Nedir?

Greft, vücutta bulunan bir dokunun ve bu dokuyu beslemekte olan sinir bağlantısı ile damat olmadan alınması ve vücutta ki başka bir yere nakledilmesi işlemi olarak ifade etmektedir. Kemik greft uygulamaları çene kemiğinin yetersiz olması durumunda kemik miktarının artırılması için yapılmaktadır. Kemik kaybının ortadan kaldırılması ile beraber diş tedavilerini gerçekleştirmek kolaylaşmaktadır.

Membran Nedir?

Membran, su ile daima temas halinde olan yüzeylerin alt veya üst bölümlerine su geçişlerine engel olan bir izolasyon materyali olarak bilinmektedir. Bilindiği üzere çelik, tel, beton ve blok gibi materyallerin uzun seneler boyunca dayanıklı bir biçimde ayakta kalması sağlanmaktadır. Membran bu malzemelerin saklanabilmesi için önemli bir göreve sahiptir. Fiyatına bağlı olarak ürünlerin dayanıklılık düzeyinde değişkenlik meydana gelmektedir.

Greft Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kemik greft uygulamasının çene kemiği yetersizliğinde uygulanmakta olan bir yöntem olduğundan bahsettik. Özellikle implant öncesinde implantın yerleştirileceği bölgede kemik bulunmayabilir. Bu kapsamda kırılan ya da çekilen bir diş varsa o bölgeye de kemik miktarı artırılması için greft uygulaması yapılır. Diş grefti esnasında farklı bir bölgeden alınmış olan kemik ile yapay kemik birlikte kullanılmaktadır. Greft uygulamaları ile materyal doğrudan kemiklerin üzerine eklenmektedir. Zaman içerisinde kemik dokusuna dönüşmektedir. Greft uygulaması hastaya sağlıklı diş yapısının kazanması için son derece avantajlı bir çözüm önerisi sunmaktadır.

Membran Nasıl Uygulanır?

Kemik zarı olarak da ifade edilen membran kemik tozu yani greftlerin üzerinin kapatılmasını sağlamakta olan ve onların iyileşme süreci sırasında bu bölgeyi koruyan materyaller olarak bilinmektedir. Kendi kendine eriyen bir materyal olarak kemik zarının özel durumlarda ise bölgeden çıkarılması gerekebilir. Kemiklerin iyileşmesinden sonra bölgeye tekrar takılmaktadır. Kemik zarları, kemik tozları ile benzer bir şekilde sentetik ya da hayvansal yollar ile elde edilmektedir. Dental implant uygulamaları için en sık olarak hayvansal kaynaklı olanlar kullanmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir