18. Geleneksel Diş Hekimleri Buluşması

21-24 Ekim 2021 | Mirage Park Resor, Kemer/ANTALYA

18. Geleneksel Diş Hekimleri Buluşması

21-24 Ekim 2021 | Mirage Park Resor, Kemer/ANTALYA

Dental İmplant Tercihinde Zirkonyum mu Titanyum mu?

Periodontal hastalıklar, travmalar veya çürükler nedeniyle kaybedilen dişlerin yerine protez yapabilmek için dental implant kullanılır. Dental implantlar, diş kökünü taklit eden ve çene kemiğine yerleştirilen vidalardır. Diş eksikliği olanların sıklıkla tercih ettiği implantlar, günümüzde kullanılan en önemli diş teknolojilerinden biridir. Bu alanda titanyum ve zirkon olmak üzere sıklıkla tercih edilen ve son derece önemli iki malzeme vardır. Zaman zaman zirkonyum malzemesi tercih edilse de günümüzde gerek göstermiş olduğu etki gerekse de kalitesi nedeniyle titanyum implantlar yoğun bir şekilde kullanılır.

Zirkonyum, başta kalça ve eklem protezleri gibi alanlar olmak üzere vücudun farklı alanlarında da kullanılır. Dental implant olarak tercih edilme nedenleri arasında sağlam olması ve herhangi bir alerjiye sebebiyet vermemesi gösterilir. Tamamen doğal olup metal içermeyen zirkonyum, doğal diş rengine benzediğinden dolayı estetik bir görüntü sunar. Zirkonyum bağışıklık sistemine uygun olduğundan dolayı uygulanan hastada herhangi bir alerji görülmesine sebep olmaz. Dental mplant kullanımında yeni bir malzeme olduğundan dolayı uygulama alanı çok geniş değildir.

Titanyum ise günümüzde en çok tercih edilen dental implant malzemesidir. 1960’lı yıllardan beri kullanılmasından dolayı çok sayıda insanda başarılı bir şekilde kullanılmıştır. Yapılan araştırmalar, titanyumun diş ve ortopedik alanlarda kullanılabilecek en ideal malzemenin titanyum olduğunu göstermiştir. Titanyum, dişe uygunluk için gerekli olan makul düşük yoğunluğa sahiptir. Oldukça zararsız bir bileşime sahip olan titanyum, zirkonyuma göre çok daha dayanıklıdır ve uzun yorulma ömrüne sahiptir. Bu sayede titanyumdan yapılmış bir implantın zirkonyumdan yapılan bir dental implanta göre çok daha uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanılması mümkün hale gelir. Kemiğin dış tabakasına oranla oldukça düşük elastikiyet modülüne sahiptir. Kolay şekillendirme özelliğine sahip olduğundan dolayı zirkonyuma oranla çok daha estetik dental implantların ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca titanyum yapısı gereği kusursuz bileşenlerle kaplanabilme özelliğine sahip olduğundan dolayı estetik görünüm için istenen tüm uygulamalar gerçekleştirilebilir.

Titanyumun sahip olduğu özelliklere bakıldığında zirkonyumdan birçok noktada ayrıldığı ve ön plana çıktığı görülür. Dolayısıyla günümüzde dental implant uygulamaları için en çok kullanılan biyomalzeme titanyum olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir