Dentimplant – Dental İmplantlar ve Cerrahi Cihazlar

Dental İmplant Operasyonu Yapım Aşamaları

Dental implant, diş eksikliği durumunda yaygın olarak tercih edilen uygulamalarında başında gelmektedir. Biz de bu yazımızda dental implant ile ilgili tüm detayları sizler için derledik. Şimdi gelin hep birlikte inceleyelim.

Dental implant, insan vücudunun kendi parçası gibi kabul ettiği titanyumdan veya zirkonyum malzemeden yapılan bir vida olarak ifade edilebilmektedir. Çene kemiğine yerleştirilen vida diş kökünün görevini üstlenmektedir. İmplant yerleştirilen ek parçalar ile planlanan protezlerin ağza adapte olması için temin edilmektedir.

Dental İmplant Operasyon Süreci

Dental implant operasyon süreci, implanta sahip olacak kişilerin merak ettiği ve araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda dental implant operasyon sürecini aşağıdaki gibi detaylandırabiliriz.

Hekiminiz Sizler İçin En Uygun Dental İmplant Modellerini Belirlemektedir.

İlk Muayene

İlk muayenede hastaların implant tedavi aşamaları için uygun olup olmadığına bakılmaktadır. İmplantlar farklı sağlık sorunlarının yanı sıra tek diş ve dişlerin tamamının kaybında uygulanan bir yöntemdir.

Çene Kemiği Durumu

İmplant tedavisinin ikinci aşamasında hastanın genel kontrolü yapılmaktadır. Panaromik bir röntgen filmi ile çene kemik durumu ile ilgili detaylı bilgi edinilir. Kemik yoğunluğunun implant tedavisi için uygun olmaması durumunda kemik grefti uygulanmaktadır. Bu sayede bölgenin kemikleşmesi için beklenmektedir.

İmplantın Uygulanması

İmplantların takılması 15-40 dakika kadar sürmektedir. Dişetinde öncelikle bir kesi açılmaktadır. Bu sayede kemiğe ulaşılmaktadır. İmplant ölçüsüne göre kemikte delik açılarak implant vidalanmaktadır.

İmplant Kimlere Uygulanır?

İmplantın uygulanması konusunda bazı sınırlar bulunmaktadır. Bu noktada implant tedavisinin kimlere uygulanabileceği konusunda aşağıdaki bilgileri vermek mümkündür.

  • Tek dişin eksik olması
  • Birden fazla dişini kaybeden kişilerde
  • İleri yaşa bağlı olan tam diş eksikliği gibi durumlar
  • Ağız içi dokuları sağlıklı ve problemsiz olan bireylerde
  • Yeterli olan çene kemiği boyutlarına sahip olan kişilerde
  • Diş çekim sonrası çene kemik kaybının ileri derece olmadığı durumlarda,
  • Bağışıklık sistemine ait sürekli bir rahatsızlığı olmayan bireylerde,
  • Diş sıkma alışkanlığının aşırı olmayan kişilere implant uygulaması yapılabilmektedir.

İmplant tedavisi ve implant uygulama süreci ile ilgili çok daha detaylı bir şekilde bilgi almak ve bu uygulamanın avantajlarından yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir