18. Geleneksel Diş Hekimleri Buluşması

21-24 Ekim 2021 | Mirage Park Resor, Kemer/ANTALYA

18. Geleneksel Diş Hekimleri Buluşması

21-24 Ekim 2021 | Mirage Park Resor, Kemer/ANTALYA

Dental Alanda Ozon Terapisi ve Sağlağı Avantajlar

Ozon Nedir ?
Ozon oksijenin triatomik kararsız bir formudur. İki atomlu normal atmosferik oksijenin çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir .Havadaki oksijenin güneşin UV ışınlarını veya elektrik akımlarını emmesi ile oluşur. İnsanlığın bildiği en kuvvetli oksidandır.

Nasıl Oluşur?
Doğal yollarla ve ozon jeneratörleri aracılığıyla olmak üzere iki farklı ozon üretimi gerçekleştirilmektedir.

Fırtınalardan salınan elektrik akımı ve güneşten salınan ultraviyole ışınlarının sebep olduğu stratosferdeki oksijen moleküllerinde yer alan elektrik akımı doğal yollarla üretilen ozonlara örnektir.

Apoza markasının OzoneDTA cihazı gibi ozon jeneratörleri de medikal ozonu saf medikal oksijenden üretmektedir.
Ozone Terapisi Ne Zamandır Kullanımda?
Ozon uygulamalarının babası olarak kabul edilen Alman kimyager Christian Friedrich Schönbein bir gün elektrik akımını sudan geçirdiğinde değişik bir koku ortaya çıkmıştır ve eski greek kelimesi ozein (odor)’den esinlenerek buna ozon adını vermiştir.

Henüz kanıta dayalı tıp olarak literatüre girmese de ozon terapisi 40 yılı aşkın süredir sağlık ve diğer sektörlerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.  Bu konuda ilk uygulama gerçekleştiren diş hekimi 1950’li yıllarda Edward Fisch’dir.  Ozon terapisini Avusturyalı cerrah Ernst Payr`ı tedavi etmek için kullanmıştır. Hatta sonrasında Payr ozon terapisinden memnun kalarak bu konuya merak sarmış ve bu konuda bilimsel çalışmalar gerçekleştirmiştir.

 

Ozon Terapisinin Dental Alanda Kullanımı:
Ozon terapisi dental alanda ozon jeneratörü adı verilen cihazlarla 20-30 saniyelik genelde tek bir seansta gerçekleştirilen bir uygulamadır. Tamamen ağrısız ve güvenli olan bu uygulama özellikle çocukların ağız sağlığı ile ilgili durumlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu 20-30 saniyelik kısa seansta bakterileri %99,9’a kadar yok ettiği gözlemlenen ozon terapisi diş çürüklerini temizlemede, yara iyileştirme sürecini hızlandırmada ve steril bir operasyon ortamı sağlamada hekimler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Diş eti cerrahisinde de kullanımı gerçekleştirilen bu uygulama dental medikal teknolojinin gelişmesi ile diş beyazlatma çalışmalarında da kimi hekimlerce tercih edilmektedir.
Ozon Uygulamalarının Etkileri Nelerdir ?
(Kaynak: Integr Tıp Derg 2014;2(2):19-26.)
– Ozon terapisi vücutta beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarmaktadır. Bu hücreler ise vücudu virüslerden, bakterilerden, mantarlardan ve kanserden koruma gibi görevleri vardır.
– Düşük konstrasyonda  bakterilerin çoğunu öldürür.

– Ozon tüm mantar türlerine karşı etkilidir.
– Ozon virüsler ile farklı yollarla savaşır. Yukarıda da tartışıldığı gibi, ozon ayrıca viral partiküllere direk olarak gider.
– Ozon anti-neoplastiktir. Bu ozonun yeni doku büyümesini inhibe ettiği anlamına gelir çünkü hızla büyüyen hücreler önceliklerini kendilerini ozondan koruyan enzimlerin üretimi alanına değiştirir. Kanser hücreleri hızlı bölünen hücrelerdir ve ozon tarafından inhibe edilir.
– Ozon arteriyal plağı okside eder. Hem arteriosklerozisdeki hem de arthrosklerozisdeki plağı yıkar. Bu ozonun geniş ve hatta küçük damarlardaki tıkanmaları temizleme eğilimde olduğu anlamına gelir.
– Ozon kırmızı kan hücrelerinin fleksibilitesini ve elastikiyetini arttırır.
– Ozon sitrik asit siklusunu hızlandırır. Krebs siklusu ya da TCA siklusu olarak da bilinmektedir, bu enerji için karbonhidratların glikolizi için önemli bir adımdır.
– Ozon antioksidant enzim sistemini daha etkili yapar. – Ozon petrokimyasalları ayrıştırır. Bu kimyasalların immun sisteme büyük bir yük olma potansiyeli vardır.
– Ozonlu su özellikle diş hekimliğinde sprey ya da kompres şeklinde kullanılmaktadır.

 

Apoza marka ozon cihazımız hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve fiyat vb. bilgi almak için 0312 424 10 28 nolu numaradan bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir