Dentimplant – Dental İmplantlar ve Cerrahi Cihazlar

CAD/CAM Uygulamaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

CAD/CAM uygulaması
CAD/CAM uygulamalarının gerçekleşme süreci

CAD/CAM, diş hekimliği alanında son yıllarda en çok kullanılan uygulamalar arasındadır. Seramik ve diş protez restorasyonu ile alakalı üretim süreçlerinde kullanılan bilgisayar destekli CAD/CAM programı ile daha kaliteli sonuçlar mümkün. CAD/CAM, bilgisayar Destekli Tasarım ve Bilgisayar Destekli Üretim olarak bilinmektedir. Bu uygulama diş hekimliği alanında ciddi yenilikler getiriyor.

Diş hekimliği, insan sağlığının en yüksek standartlara taşınması noktasında önemli bir yer kaplar. Bu alanda kullanılan teknoloji de günden güne önem kazanır. Zamandan tasarruf etmek , daha kusursuz sonuçlar elde etmek adına gerekli olan CAD/CAM uygulamalarının gerçekleşme süreci profesyonellik gerektirir. Dentimplant , bu konuda kusursuz hizmetleri ile diş hekimlerinin en büyük destekçisidir.

CAD/CAM uygulaması
CAD/CAM diş hekimliği alanında ciddi yenilikler getiriyor.

CAD/CAM Uygulamaları Nasıl Gerçekleşir ?

Bu CAD/CAM uygulamaları , bilgisayar yardımıyla kusursuz çözümler sunsa da hazırlık aşaması geleneksel yöntemlerden farklı değildir. Bu kapsamda , diş hekimi tarafından ölçü alınarak süreç başlar. Dijital görüntüsü alınan diş ve çene yapısının bilgisayara aktarılması sonrasında CAD/CAM süreci başlamış olur. Grafik tasarımlar üzerinden diş yapılması adına planlamalar yapılır. Bu sayede de kaliteli bir diş yapısı elde etmek mümkün olur.

Teknolojik bir şekilde , üstelik oldukça kısa sürede gerçekleşen diş tasarımı sonucunda dişlerin daha sağlıklı olması mümkündür. Özellikle de dişlerde görülebilecek hata ve sorunların CAD/CAM avantajlarıyla ortadan kaldırıldığından söz etmek gerekir. Dentimplant ayrıcalıklarından bir tanesi olan bu uygulamaların avantajları oldukça değerlidir.

Bilgisayar Destekli Diş Tasarım ve Üretiminin Avantajları

CAD/CAM kapsamında , diş tasarım ve üretimi gerçekleştiğinde diş hekimleri tarafından elde edilen avantajlar son derece fazladır. Bu kapsamda diş hekimleri CAD/CAM ile aşağıdaki ayrıcalıkları elde eder.

  • Ölçü alma işleminden sonra tekrar tekrar ölçü almak yerine tek seferde diş tasarım sürecini tamamlamak mümkündür.
  • Diş tasarımı ve üretimi konusunda harcanacak zaman daha az olacağından verimlilik daha fazla olacaktır.
  • Hastaya uygulanacak olan dişlerin sorun yaratmaması sayesinde hem hasta hem de diş hekimi tarafından karşılaşılan problemler azalır.
  • Doğal diş yapısına uygun tasarlanması sayesinde diş hekiminin karşı karşıya kalacağı memnuniyet de çok fazla olacaktır.

Bir diş hekimi olarak , klasik diş tasarım süreçleri yerine CAD/CAM uygulamalarına başvurmaya ne dersiniz ?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir