Dentimplant – Dental İmplantlar ve Cerrahi Cihazlar

Biyouyumluluğun Önemi ve Biyouyumlu İmplant Uygulamaları

Biyouyumlu implant son zamanlarda sık sık karşımıza çıkan önemli bir konudur. Biyouyumlu implant ile ilgili detaylı bilgilere geçmeden önce biyouyumluluk ile ilgili detayları incelemek gerekir.

Biyouyumluluk, olumsuz klinik reaksiyonlara neden olmadan bir malzemenin hastanın vücuduna entegre olabilmesini ve optimal terapötik etkinin elde edilmesini sağlayabilme yeteneği olarak bilinmektedir. Uzun süreli kullanım için implante edilen cihazlar bağlamında kullanılmaktadır. Malzemelerin temel özellikleri emniyetli bir yapıda olmasıdır. Özellikle implant alanında son derece önemli bir özelliğe sahip olan biyouyumlulukklinik uygulamalarda artan karmaşıklık için de önemlidir.

İmplantta Biyouyumluluk

Biyouyumluluk implantlara ve biyomalzemelere tepkisini anlamada anahtar bir kavramdır. Biyouyumluluk, tıbbi implantların geliştirilmesi ve bu implantların performansının iyileştirilmesi için de gereklidir. Biyouyumlu materyallerin kısa bir geçmişi sunulmaktadır.

Biyouyumluluğun önemi, nikel ve krom içeren paslanmaz çelik implantlara karşı alerjik reaksiyonların sonuçlarıyla gösterilmiştir. Bir implantın biyolojik olarak reddedilmesi, bağışıklık hücrelerinin aracılık ettiği iltihaplı bir tepkiye yol açar ve implantın çıkarılmasını gerektirebilir. Yeni biyomateryaller üzerine yapılan araştırmaların çoğu, gereksiz komplikasyonlardan kaçınarak implantlarınbiyouyumluluğunu iyileştirmeye odaklanmıştır.

Biyo malzemeler ya da biyomateryaller yaşayan sistemleri içerisine alan ya da onlar ile ilişki içerisinde olan sistematik ve farmakolojik malzemeleri ifade etmektedir. Yapay dokuların canlı dokuya yerleştirilmesi ile tepkime meydana gelir. Söz konusu tepki doku implant ara yüzeyinde meydana gelmektedir. Bu noktada;

  • Bölgeye uygulanan dokunun tipine
  • Bireyin yaşına
  • Ara yüzeyde ki hareketliliğe
  • Vücut sıvılarında ki sirkülasyonuna
  • İmplantınkimyasal ya da fiziksel özelliklerine
  • Yüzeydeki morfolojisine ve çeşitli özelliklere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

İmplantta Biyouyumluğunun Önemi

İmplant malzemelerinde tehlikeler çevresindeki dokulara kimyasal zarar verilmesini önlemekle birlikte etkileşimin çok daha kusursuz olmasını sağlamaktadır. Bu noktada profesyonel bir şekilde implant uygulamalarının gerçekleştirilmesi için biyouyumluluğun son derece büyük bir önemi vardır. İmplant, diş yapısına uygulanan yapay bir malzemedir. Biyouyumluluğun olmaması durumunda damağın yeni dişi ve implantı reddetmesi mümkündür. İmplantta biyouyumluluk fizyolojik olarak dişin vücut tarafından kabul edilmesini sağlamaktadır.

Siz de implant uygulamaları ile ilgili detaylı bilgi için Dentimplant ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir