18. Geleneksel Diş Hekimleri Buluşması

21-24 Ekim 2021 | Mirage Park Resor, Kemer/ANTALYA

18. Geleneksel Diş Hekimleri Buluşması

21-24 Ekim 2021 | Mirage Park Resor, Kemer/ANTALYA

Bir İmplantın Başarısını Belirleyen Faktörler

İmplant, hastaların eksik olan dişlerinin hem gündelik hayatın sekteye uğramaması hem de estetik açıdan oluşan problemlerin ortadan kaldırılması amacıyla, çene kemiği içerisine yerleştirilen ve genellikle vida şeklinde olan yapay diş kökü olarak tanımlanabilir. İmplantlar, herhangi bir alerjik problem veya istenmeyen durum yaşanmaması adına genellikle titanyumdan imal edilirler. Titanyum, çene kemiği ile temas ettiğinde, çene kemiği bu metal parçayı vücudun bir parçası gibi algılar ve herhangi bir reaksiyon oluşturmaz.  Gelişen ortodonti teknikleri ve görüntüleme teknolojileri ile günümüzde implant başarısı %95’in üzerindedir. Ancak yapılan implantın başarı oranını etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörleri maddelemek gerekirse,

 

  • Diş kaybedildikten veya çekildikten sonra mutlaka iyileşme süreci tamamlanmalıdır.

 

Hastanın diş kaybına uğraması ile implant tedavisinin uygulanması arasında mutlaka yeterli bir süre geçmiş olmalıdır. Özellikle çift kollu köke sahip olan arka dişlerde bu sürenin genellikle 4 – 6 ay arasında olması tavsiye edilir. Ön diş kayıplarında ise doktorun kanaati dahilinde iyileşme sürecinin tamamlanmasına gerek kalmadan, çekime veya diş kaybına eşzamanlı olarak implant uygulamasına başlanabilir.

 

  • İmplant uygulanması için sağlıklı bir ağız yapısı ve yeterli kemik oranı mevcut olmalıdır.

 

İmplant uygulanabilmesi için hastanın genel sağlık durumunun iyi olması gerekir. Ayrıca sağlıklı diş etlerine sahip olunması ve çene kemiğinin implant gereksinimlerini karşılayabilmesi de başarıyı etkileyen önemli faktörlerdendir.  Yaşa ve diğer fiziksel etkenlere bağlı olarak bazı durumlarda hasta, implant tedavisi için yeterli kemik yapısına sahip olamaz. Böyle durumlarda ileri ortodonti teknikleri kullanılarak hasta için implant alt yapısı oluşturulması implant başarısı için çok önemlidir.

 

  • Bazı hastalıklar veya alışkanlıklar implant başarı oranını düşürmektedir.

 

Hastaların geçmiş dönemde bazı sağlık uygulamalarına maruz kalmaları veya sahip oldukları hastalıklar implant uygulamasının önüne geçebilir veya implant başarı oranını düşürebilir. Örneğin geçmiş dönemde baş veya boyun bölgesinde radyoterapi uygulanmış bireylere implant uygulanması tavsiye edilmez. Ayrıca hipertansiyon, diyabet, hemofili gibi rahatsızlıklara sahip bireyler için implant tedavisinin uygulanmadan önce konsültasyon yapılması önemlidir. Ayrıca sigara kullanımının fazla olduğu bireylerde diş eti iyileşme süreci oldukça uzun olduğundan implant tedavisi önerilmez.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir